D dzieli się za względu na dokładność drukowania, wykorzystywane materiały, sposób nakładania materiałów oraz szybkość wykonywania elementów. Poszczególne metody druku 3D posiadają różne zastosowania, oferują różne możliwości i są stosowane w odrębnych dziedzinach. Jednym z popularniejszych rodzajów druku przestrzennego jest tak zwane FDM, które polega na wyciskaniu termoplastycznego materiału przez dysze. Inną metodą drukowania przestrzennego jest SLS, która to metoda polega na nakładaniu cienkich warstw materiału budulcowego stapianego laserem. Istnieje wiele różnych metod drukowania przestrzennego, a każda z nich posiada unikatowe właściwości. Poszczególne rodzaje druku trójwymiarowego są dopasowywane w zależności od potrzeb produkcyjnych konkretnego przedmiotu.
Materiały wykorzystywane w druku przestrzennym
Technologia drukowania przestrzennego jest z powodzeniem używana w wielu dziedzinach, głównie dlatego, że posiada szerokie zastosowanie i korzysta z wielu metod oraz różnorodnych materiałów. Druk 3D posiada ogromne możliwości wytwarzania oraz odtwarzania różnych obiektów i elementów. Materiały, z których wytwarza się przedmioty za pomocą drukowania przestrzennego są najczęściej tworzywami sztucznymi, takimi jak PLA, czy ABS. Innymi materiałami z tworzywa sztucznego, które mogą być używane w druku przestrzennym, są nylon, PETG, czy też kompozyt plastiku i gipsu. Rodzaje bardziej przemysłowych oraz mniej typowych drukarek przestrzennych mogą używać także innych materiałów, takich jak czekolada, żywica, guma lub metal. Rodzaj wykorzystywanych materiałów przy drukowaniu przestrzennym jest więc mocno uzależniony od typu drukarki oraz zastosowania wytworzonych przedmiotów. Najczęściej jednak druk 3D jest wykorzystywany do wytwarzania takich przedmiotów, których materiałem budulcowym są tworzywa sztuczne. Dobrym przykładem drukowania elementów przy użyciu tworzyw sztucznych jest elektronika.
Kto korzysta z drukowania przestrzennego
Druk 3D jest coraz częściej oferowaną usługą przez różnych przedsiębiorców pracujących w różnych branżach gospodarczych. Przykładową branżą, w ramach której można z powodzeniem wykorzystywać technologię druku 3D jest elektronika. W przypadku elektroniki klienci korzystają z usług druku 3D najczęściej w celu odtworzenia danego elementu potrzebnego do naprawy. Samo zastosowanie druku przestrzennego jest bardzo szerokie, umożliwiając klientom dostęp do różnych usług wykorzystujących taki proces tworzenia obiektów trójwymiarowych. W elektronice używa się druku 3D, żeby odtworzyć konkretny element urządzenia zgodny z uszkodzonym oryginałem. Zdarza się, że skorzystanie z usługi druku przestrzennego jest jedyną możliwą opcją naprawy sprzętu, ponieważ niektóre części mogą być już niedostępne na rynku. Samo zapotrzebowanie na usługi druku 3D staje się coraz większe, częściowo dzięki coraz większym możliwościom stosowania tej technologii w różnych branżach. Coraz więcej firm decyduje się na oferowanie klientom usług z zakresu drukowania przestrzennego.
Zwiększająca się popularność druku 3D
Druk 3D, który jest procesem umożliwiającym tworzenie obiektów trójwymiarowych na podstawie skonstruowanego modelu komputerowego, zyskuje coraz większą popularność. Dzięki coraz nowszym, a co ważniejsze tańszym, metodom wykorzystywania druku przestrzennego zyskuje on większe poparcie wśród przedsiębiorców działających w różnych branżach. Swoją rosnącą popularność druk 3D zawdzięcza także coraz większej dokładności i precyzji, z którą mogą być wykonywane określone przedmioty. Drukowanie przestrzenne posiada szerokie zastosowanie, poczynając od elektroniki, a kończąc nawet na medycynie. Z drukowania 3D można również korzystać w warunkach domowych posiadając odpowiedni sprzęt oraz materiały, jednak drukowanie przestrzenne w warunkach domowych będzie mniej dokładne niż w przypadku bardziej wyspecjalizowanych przemysłowych maszyn. Istnieje wiele metod druku 3D, z których każda posiada inne zastosowanie, co powoduje, że drukowanie przestrzenne może być używane w różnych branżach. Przykładową branża, która stosuje druk 3D jest elektronika.